Zespół Szkół

w Strupinie Dużym

Strupin Duży 122

22-100 Chełm

tel. (82) 5638016

fax. (82) 5638066

zsstrupin@wp.pl

AKADEMIA O KATYNIU

 Dziewiętnastego kwietnia odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 70. rocznicę tragicznych wydarzeń w Katyniu. Uczniowie klasy V szkoły podstawowej oraz I, II gimnazjum zrelacjonowali, w bardzo wzruszający sposób, wydarzenia z roku 1940. Chłopcy wcielający się w żołnierzy polskich, pokazali, co czuli więźniowie przebywający w Katyniu, jak bardzo tęsknili za rodziną, jak żyli nadzieją na wolność. Kolejną część inscenizacji stanowiły przejmujące recytacje dziewcząt, o tym jaki koszmar przeżyły rodziny Polaków pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Muzyka dodawała nastrojowości całemu przedstawieniu. Wśród utworów znalazły się „Biały krzyż” Czerwonych Gitar, „Droga na Smoleńsk” i „Gdzie są kwiaty z tamtych lat” Sławy Przybylskiej, „Modlitwa” Edyty Geppert, „Katyń” Jacka Kaczmarskiego oraz „Katyń 1940” Lecha Makowieckiego.